Szempillák most és régen – az első spirál és szempilla hosszabbítás

A nők évszázadokon át különféle módokon próbálták meg szépségüket kihangsúlyozni. Hogyan változtak módszereik? Mi a smink története? Mikor találták fel a szempillahosszabbítást? Lássuk!

A „fair sex” kifejezés nem a semmiből jön – a nők mindig gondoskodtak szépségükről. Már az ősidőkben is igyekeztek egy kis „varázzsal”, különböző módszerekkel kiemelni bájaikat. Mivel a szem a lélek tükre, ezért ezt leggyakrabban sminkeléssel hangsúlyozták ki.

Vegyünk részt egy utazáson, melyen végig kísérhetjük a nők szépségüket kiemelő módszereit száz, vagy ezer évekkel ezelőtt.

Szempillák az ókorban

Az első feljegyzések a sminkről az ókorban készültek. Jó példa erre Kleopátra, az egyiptomi királynő, ki híres volt mesteri sminkjeiről ugyanúgy, mint a haj és a szempillák festéséről. A szempillák esetében ez az az idő, amikor biztosan alkalmaztak festésük céljából olyasvalamit, mely hasonló a kortárs szempillaspirálra. Hogy készülhetett?

Ősi szempillaspirál

Az ókorban a szempillákra alkalmazott festék víz és korom keveréke volt. Az ősi szempillaspirál receptjeiben sokszor találhatunk speciálisabb összetevőket is. Ilyen például a méz, a víz, a szénpor és a krokodil trágya kombinációja. Egy másik népszerű készítmény az olaj, korom, fehér-, vagy antimon port használta fel, mely utóbbi faszénből és malanchitból készült.

Mikor találták fel az első szempillaspirált?

Miután több száz évre elfelejtették a spirálokat, az elsőt Rugel Eugene készítette a XIX. század végén, szénpor és víz keverékeként. Ez az egyszerű keverék oly népszerű lett, hogy rövid időn belül a „rimmel” szó a szempillaspirál szinonimája lett.

Azonban az első szempillaspirál tényleges dátuma az 1915-ös év közelébe esik, amikor Thomas Lyle Williams vegyes szénport kevert össze vazelinnel. Ez nem száradt ki, és alkalmazni is könnyű volt. Ezt a húgának készítette, hogy a húga féltékennyé tehesse hűtlen kedvesét. Így jött létre a Maybelline márka, mely a lány nevéből és a „vaseline” szóból tevődik össze.

A szempillaspirál másik atyja Maximilian Faktorowicz, a Max Factor márka feltalálója. Ő alkotta meg az 1920-as években az első olyan spirált, mely igazán kihangsúlyozta használója szempilláit. Kis görgőszerű eszköz volt ez, melynek egy része ki volt vágva, és tűz feletti megolvadás után kerülhetett fel a szempillákra. Miután megszáradt, az ezekre az időkre jellemző látványt érhettek el vele, mely a hollywoodi sztárok számára tökéletes volt.

Szempilla hosszabbítások – kezdetek

A Max Factor próbálkozott először a szempillák meghosszabbításával is. Hollywoodi sminkesként a sztárokat fenomenálisnak kellett előkészíteni, hogy ez a fekete-fehér képernyőkön is visszatükröződjön. Egy helyi parókás emberi hajból készített szempillákat használt. Ennek köszönhetően a színészek bámulatosan bájosak lettek, mely fontos volt egy csendes film létrehozásakor.

Az 1950-es években a műszempillák már egyre könnyebben elérhetővé váltak, mivel egy speciális ragasztó csíkkal kerültek forgalomba, melyet a felső szemhéjra kellett felragasztani. Ezek sokkal természetesebbnek tűntek, és napi szinten használhatók voltak, nemcsak egy film, vagy egy színházi előadás kedvéért.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük